Nakon pjesme “Uzmi Slobode”, punk bend Loš Primjer je objavio i drugi singl koji najavljuje nadolazeći album “Puls Univerzuma”, čiji izlazak je zakazan za novembar ove godine. Iz benda kažu kako “Ratoubilački Brat” govori o odrastanju i gubitku djeteta u sebi, o svijetu koji nas uči strahu i poslušnosti pod krinkom morala, dok polako ubija slobodu, razum i suosjećanje. Otvara pitanje militarizacije uma i društva, ali i vraća fokus na unutrašnje dijete i ono što nas čini ljudima. Pjesma je snimljena u zagrebačkom studiju “Depth”, a produkciju potpisuju Filip Sertić i File. Spot je režirao Igor Atlija iz “Koshmar” studija, dugogodišnji saradnik i prijatelj benda. Ilustracija je djelo Costina Chioreanua. Kao gosti se pojavljuju dječiji hor ZbrKu, predvođen profesorom Mladenom Ergićem, kao i Bitange & Barabe.
Punk bend Loš Primjer je osnovan 1997. godine u Požegi. Izgradili su reputaciju nastupajući na brojnim koncertima i festivalima širom Hrvatske, Slovenije, Srbije, Bosne i Hercegovine i susjednih država. Njihova muzika se temelji na energičnom i melodičnom punku, uz izražene utjecaje heavy metala. U pjesmama se često mogu primijetiti brze hardcore dionice i teški metalizirani rifovi, što im daje prepoznatljiv i žanrovski raznolik zvuk. Lirika benda stavlja fokus na univerzalne humanističke vrijednosti te izražava jasne i čvrste stavove o anomalijama savremenog društva. Iza sebe imaju 3 studijska albuma. Prvijenac “Pozdrav Dabru!” je izašao 2001. godine, a “Malo Sunca” 2011. godine. Album “Slikovnica” je snimljen 2015. godine u digitalnom obliku, dok je 2024. godine dobio i fizičko izdanje. Vinilno izdanje “Pulsa Univerzuma” se očekuje u novembru, kao rezultat saradnje s više hrvatskih izdavačkih kuća. Aktuelnu ekipu čine File, Dena i Neno iz stare postave, a kao novi član im se pridužio Gars iz legendarnog riječkog punk benda Pasi.
U nastavku poslušajte Loš Primjer i “Ratoubilački Brat”.



