Nakon benda Gorillaz i Jacka Whitea, INmusic festival je nastavio s najavama za 2026. godinu. Novi headliner je post-punk bend IDLES iz Bristola. Vraćaju se pred zagrebačku publiku nakon zapaženog nastupa 2022. godine, još snažniji i energičniji, spremni ponovno rasplesati fanove na dobro poznatoj lokaciji. 18. izdanje INmusic festivala će se održati od 22. do 24. juna 2026. godine na Jarunu. Trodnevne ulaznice po cijeni od 119 eura možete kupiti na oficijelnoj stranici festivala i u Dirty Old Empireu.
IDLES su jedni od najvažnijih predstavnika novog vala post-punka. Nastali su 2009. godine u Bristolu. Osnivači su bili Joe Talbot (vokal) i Adam Devonshire (bas), koji su se upoznali još tokom studija. Nakon nekoliko promjena u postavi, bend su upotpunili Mark Bowen (gitara), Lee Kiernan (gitara) i Jon Beavis (bubnjevi). Njihov debitantski album “Brutalism” izlazi 2017. godine. Bio je posvećen Talbotovoj majci, a teme bola, gubitka i borbe su pretočene u eksplozivnu mješavinu buke i emocije. Još su objavili “Joy as an Act of Resistance”, “Ultra Mono”, “CRAWLER” i “TANGK”. U pjesmama slave ranjivost, jednakost i solidarnost, obračunavaju se s licemjerjem i konzervativizmom, šalju političke poruke, te iskazuju bijes protiv sistema i pozivaju na zajedništvo. Nastupali su na najvećim svjetskim festivalima, a za svoj rad su 5 puta nominovani za Grammy.



