Luka Marijanović: Samo dužina kabla je granica

INAT je trap bend!

spot_imgspot_img

U organizaciji booking kolektiva “Nema više gospode u Sarajevu”, 30. maja će sarajevski klub AG ugostiti dva upečatljiva imena underground scene – tuzlanski sastav matori nek sjednu, koji će sarajevskoj publici premijerno predstaviti svoj album prvijenac “Kljusine”, dok će kao podrška nastupiti mostarski eksperimentalni trio INAT. Prije koncerta smo porazgovarali sa svestranim Lukom Marijanovićem, članom brojnih mostarskih kolektiva i pjevačem INAT-a.

Luka, hvala ti mnogo na izdvojenom vremenu za naš portal i prilici da i na ovaj način najavimo koncert u Sarajevu.

Hvala vama na prilici da se napokon predstavimo široj javnosti.

Vaš pravac definišu kao kombinaciju trap/emo/cash/trash stila. Kako bi ti opisao zvuk INAT-a?

To kako nas definiraju ostali, to je zapravo naš opis, ali hajde da budem malo konkretniji. INAT je spoj nemuštog muziciranja, performansa, humora, punka, post-punka, poniženja i ogromnih količina stabljike kokaina i čitlučkog kebaba (najboljeg na svijetu!). INAT je trap bend!

U bendu su još tvoj brat na bubnjevima i Danis na gitari. Ko je najozbiljniji muzičar u neozbiljnoj ekipi?

Osoba koja ima titulu mog brata, a ime joj je Filip (potražite njegov autorski rad pod imenom Siva Eminencija) je definitivno najozbiljniji muzičar u bendu. Filip je multiinstumentalist koji svira dosta instrumenata, ali je u početku INAT-a bio relativno loš bubnjar. Danas je, nažalost, relativno dobar bubnjar i kvari cijeli koncept benda. Volio bih da se ugleda na Danisa i mene i prestane napredovati.

INAT
INAT

Razmišljate li o EP-ju ili albumu u bilo kojem obliku i postoje li neki konkretni planovi za bližu budućnost?

Trebali bi tokom ljeta snimiti materijal. Imamo neke ideje kako to napraviti, pa se nadamo i da hoćemo. To je to od planova. Možda eventualno i neka proba padne prije jeseni.

U Mostaru ste već svirali s bendom matori nek sjednu. Kažu da su mislili da imaju najluđi koncept dok nisu pogledali vaš nastup i da su se zamalo spakovali prije vremena (smijeh). Pretpostavljam da si preslušao “Kljusine” i mimo koncerta. Kako ti je “legao” album?

“Kljusine” su bile ugodno iznenađenje na više frontova (svirka, produkcija, tekstovi). Nakon mostarskog koncerta sam dobio i CD koji vrtim zadnjih tjedana. Stvarno odličan album sa zanimljivim i šaljivim idejama. Kad god ga slušam nasmijem se na neku novu bizarnost (smijeh).

Koja su te još izdanja s regionalne scene pozitivno iznenadila u posljednje vrijeme? I kvalitet i kvantitet su na nivou, teško je sve i ispratiti.

Pokušat ću se koliko-toliko držati 2026. godine, a ovo je par dobrih izdanja koja mi padaju na pamet: Sivi Dom – “Sivi dom”, Žulj – “Ispod ljudskog nivoa”, U.B.T. – “Pure audio warfare”, Majak – “Krvava svadba” i Indikator B – “S/T II”.

INAT
INAT

Glasno je u Mostaru. Balkan Eksces dovodi zanimljive bendove, tu su još Zvučanja i ostali festivali. Vaših nekoliko bendova su višegodišnja konstanta, ali se pojavljuju i snimaju neki novi klinci. Kako tebi s prve linije izgleda situacija u gradu na Neretvi?

Situacija izgleda okej. Trudim se ne gajiti neke nade ili njegovati vlastite vizije o tome kako ja vidim scenu i kakva bi trebala biti. Što se tiče nekih novijih imena, tu su Beatnici, Splesh i Limunati. Nadam se da će svi ti bendovi potrajati barem još par godina, a to govorim jer je kratkovječnost boljka mostarskih bendova. Također se nadam da će se u većem broju pojaviti neki novi klinci, na primjer srednjoškolci, u publici i u bendovima. I ne mislim da bendovi moraju biti “dobri” i “kvalitetni”. Najzabavnije svirke na kojim sam bio su često bile svirke “loših” bendova. Samo svirajte! Svirajte, pi*ke!

Kroz razne projekte i bendove (Crustalno Jasno, LOPOČ, INAT, Bandak) se smjenjuješ na pozicijama bastiste, pjevača, bubnjara i animatora. Kolika je razlika među tim ulogama i koja ti je najdraža?

Za mene su to sve relativno velike razlike. Svaki od tih bendova je za mene drukčiji ili mu barem pristupam drugačije. Nigdje nemam istu ulogu i svaka me zabavlja na svoj način, a možda mi je najdraža, iz uglavnom praktičnih razloga, ova u INAT-u. Ne sviram ništa, na meni je da pjevam i da radim šta god mi je volja (dokle god ne ugrožavam drugo živo biće). Samo dužina kabla je granica (smijeh). Btw, Bandak je nakon svirke u Dubrovniku sahranjen, a još postoji i moj solo projekat DeBelly (Clictorris).

U Sarajevu i AG-u ste praktično domaći. Postoji li neka posebno zanimljiva situacija sa svirki koja se smije pustiti u javnost?

Nakon koncerta na FSF-u smo uspjeli ući u apartman koji se nalazio sprat niže od one spavaonice u kojoj smo zapravo trebali prespavati. Uradili smo sve prema uputama, barem smo tako vjerovali. Nekako smo pravim ključem otključali pogrešna vrata (čitaj: “provalili”) i to iskoristili maksimalno. Počistili smo i pospremili za sobom, a na kraju se ispostavilo da ista osoba posjeduje oba stana. Recimo da je to neka dogodovština koja mi je okej za pustiti u javnost (smijeh).

Šta sarajevska publika može očekivati od nastupa INAT-a i kombinacije s Tuzlacima?

Prije početka same svirke, sarajevska publika bi trebala biti spremna na pressicu menadžmenta INAT d.n.n. (društvo neograničene neodgovornosti), koji će se obratiti javnosti povodom proglašenja pobjednika Lige prvaka, a zatim predstaviti planove za narednu sezonu te izdvojiti određeni dio vremena kako bi odgovorili na pitanja novinara i običnog bosansko-hercegovačkog multietničkog živalja.

Hvala ti još jednom na razgovoru i svakako se vidimo na koncertu. Za kraj, želiš li nešto poručiti našim čitateljima, pozvati ih na svirku ili samo izbaciti iz sebe nešto što te muči (smijeh)?

Ne.

Najčitanije iz kategorije

Povezano