U organizaciji booking kolektiva “Nema više gospode u Sarajevu”, 30. maja će sarajevski klub AG ugostiti dva upečatljiva imena underground scene. Glavne zvijezde večeri su tuzlanski sastav Matori nek sjednu, koji će sarajevskoj publici premijerno predstaviti svoj album prvijenac “Kljusine”, dok će kao podrška nastupiti mostarski eksperimentalni noise trio Inat.
Matori nek sjednu sebe opisuju kroz krilaticu “neozbiljan pristup za ozbiljan rad”. Ova crossover hardcore četvorka, nastala 2024. godine, u kratkom periodu prikupila je zavidan broj nastupa širom BiH, uključujući festivale poput banjalučkog Rooftop Manifesto i tuzlanskog Kaleidoskopa. Njihove nastupe karakteriše neobuzdana energija, dresovi fudbalera iz mladosti i tekstovi prožeti ironijom i (anti)herojima lokalne zajednice. Album “Kljusine”, kompletiran nakon godinu dana marljivog rada i objavljen 1. maja, donosi osam autorskih pjesama koje su već dostupne na streaming servisima.
Kao podrška na sarajevskoj promociji dolazi Inat, potpuno novo ime na mostarskoj sceni sačinjeno od iskusnih aktera lokalnih projekata (Crustalno jasno, LOPOČ). Inat je nastao kao odgovor na nedostatak humora na sceni, a svoj zvuk definišu kao kombinaciju emo, cash i trash utjecaja crpljenih iz balkanskog trapa, uz potpuno neopterećen pristup instrumentima i muziciranju.
Svirka je zakazana za subotu, 30. maja 2026. godine u sarajevskom AG-u. Program počinje u 21:30, a ulaznice po cijeni od 10 KM će biti dostupne isključivo na ulazu u klub na dan koncerta.
Za vizuelni identitet i dizajn plakata zaslužna je Nejra Jusić. Iz kolektiva “Nema više gospode u Sarajevu” pozivaju sve ljubitelje nezavisnog zvuka da podrže scenu, nabave svoj primjerak albuma i prisustvuju večeri koja obećava energiju, smijeh i beskompromisnu galamu.



