Preminuo je Bob Weir iz Grateful Deada

Bobby će zauvijek biti snaga čija je jedinstvena umjetnost preoblikovala američku muziku

spot_imgspot_img

Bob Weir, jedan od osnivača benda Grateful Dead, preminuo je u 78. godini 10. januara 2026. godine. Kako je objavljeno na njegovoj oficijelnoj stranici, preminuo je mirno i okružen voljenima, nakon što je hrabro pobijedio rak. Nažalost, podlegao je nakon komplikacija s plućima. Gitarista, vokal, pripovjedač i osnivač Grateful Deada je bio na turneji više od šezdeset godina. Bobby će zauvijek biti snaga čija je jedinstvena umjetnost preoblikovala američku muziku. Njegov rad je donio više od pukog ispunjavanja prostorija muzikom. Bila je to topla sunčeva svjetlost koja je ispunjavala dušu, gradeći zajednicu, jezik i osjećaj porodice koji generacije obožavatelja nose sa sobom.

Svaki akord koji je odsvirao i svaka riječ koju je otpjevao je bila sastavni dio priča koje je tkao. Bio je to poziv za osjećanje, propitivanje, lutanje i pripadanje. Bobbyjevi posljednji mjeseci su odražavali isti duh koji je definisao njegov život. Dijagnoza mu je postavljena u julu, a liječenje je započeo samo nekoliko sedmica prije povratka na pozornicu. Ti nastupi, emotivni, duševni i puni svjetla, nisu bili oproštaji, već darovi i još jedan čin otpornosti. Umjetnik koji je čak i tada odlučio nastaviti prema vlastitom planu, bio je čovjek koji pluta i sanjari, nikada ne brinući hoće li ga put odvesti kući.

Robert Hall Weir je rođen 16. oktobra 1947. godine u San Franciscu, a odrastao je u Kaliforniji. Kao tinejdžer je upoznao Jerryja Garciju u Palo Altu. Bio je to susret koji će se pokazati sudbonosnim. Weir se vrlo brzo priključio grupi The Warlocks, koja će ubrzo promijeniti ime u Grateful Dead. Iako je bio najmlađi član benda, njegova energija i spremnost na eksperimentisanje su se savršeno uklopile u duh tadašnje psihodelične scene. Imao je presudnu ulogu u oblikovanju jedinstvenog zvuka benda koji je spojio psihodeliju, folk, blues, country i improvizaciju u nešto potpuno novo. Bob Weir je razvio izuzetno nekonvencionalan stil s kompleksnim akordima, ritmovima i čestim izmjenama tonaliteta. Bio je jedan od glavnih autora u bendu, a pjesme poput “Sugar Magnolia”, “Truckin’”, “Jack Straw”, “Cassidy” i “Playing in the Band” su postale temeljni dio njihovog repertoara. Njegov vokalni stil – vedar, direktan i himničan, predstavljao je kontrast Garcijinoj introspektivnoj i bluesom obojenoj interpretaciji.

Pored Grateful Deada je nastupao s bendovima Other Ones, kasnije poznatim kao Dead, Kingfish, Bob Weir Band, Bobby and the Midnites, Scaring the Children, RatDog, Furthur i Dead & Company. Aktivno je radio na tome da njihova muzika ostane živa i relevantna. Kao član Grateful Deada je primljen u “Rock and Roll Hall of Fame” 1994. godine.

Najčitanije iz kategorije

Povezano